Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Szkoła uczy > Czego uczy szkoła

Bo każdy chce się uczyć…

Dzieci z wadą słuchu zasługują na równe traktowanie, zrozumienie i tolerancję społeczeństwa. Zasługują na bezproblemowy dostęp do edukacji, do kontaktu z rówieśnikami i zabaw z nimi. Nie ma nic gorszego, niż zamykanie niesłyszącego malucha w domu, unikanie zabaw z innymi dziećmi czy celowa izolacja. Pamiętajmy, że dzieci są otwarte, porozumieją się nawet w innych językach, więc nawet, jeśli twoje dziecko nie słyszy, poradzi sobie na placu zabaw czy w piaskownicy, bo inni dostosują się do osoby niesłyszącej i stworzą własną formę kontaktowania się z nią. Najważniejsze to uświadomić innych rodziców, otwarcie mówić o naszym problemie i nie chować głowy w piasek. Kiedy przychodzi czas na naukę w przedszkolu rodzice muszą zdecydować gdzie chcą posłać swoją pociechę: czy do specjalnej placówki, gdzie posyła się dzieci niesłyszące, czy do „normalnego” przedszkola, gdzie uczą się zdrowe dzieci. Zarówno jeden pomysł jak i drugi ma swoje wady i zalety, dlatego decyzję tę pozostawia się rodzicom i nie ingeruje w ich wybory.