Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Trudności w wychowaniu > Czym są trudności wychowawcze

Co wybrać: studia czy studium

Wszystko zależy od tego, co chcemy w życiu robić. Wybierając szkołę policealną i kończąc ją pozytywnym wynikiem egzaminu mamy już konkretny zawód. Studium kończy się egzaminem państwowym dlatego nasz przyszły pracodawca ma pewność, że przez 2lata opanowaliśmy odpowiednią wiedzę. Oczywiście nie można pominąć faktu, że w szkole policealnej nacisk jest większy na praktyczną naukę zawodu niż teoretyczną. Do szkół policealnych przyjmowane są osoby, które ukończyli szkołę średnią, nie potrzebna jest matura.
Studia natomiast dają wyższe wykształcenie czy stopień naukowy. Trwają od 3 do 5 lat. W większości kierunków kształcą przyszłych bezrobotnych, ponieważ uczelnie wyższe przyjmują co roku ogromną liczbę studentów na kierunki mało przyszlościowe, a co za tym idzie z pracą jest coraz ciężej. Chyba, że wybiera się kierunku typu medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo oraz większość inżynierskich to po nich o wiele łatwiej ze znalezieniem pracy, ponieważ na te zawody jest duże zapotrzebowanie. Aby dostać się na studia trzeba zdać maturę i to w większości kierunków dość dobrze. Można oczywiście w trakcie studiów dobrać kierunek na studium. Nasze CV będzie wtedy bogatsze i urozmaicone. Nabierzemy więcej wprawy w zawodzie czy kierunku pokrewnym ze studium.