Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Studia czy studium, co wybrać > Studium zrób dla siebie

Dobra charakterystyka postaci? Nic prostszego

Chociaż wydaje się to nie lada wyzwaniem, charakterystyka bohatera książki czy filmu wcale nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy zastosować się do kilku zasad oraz skorzystać z prostych ale przydatnych rad i wskazówek. Przede wszystkim należy przemyśleć, jak oceniamy naszą postać? Czy jest to bohater negatywny, pozytywny, groteskowy, a może banalny? Kiedy ocenimy już swojego bohatera, przystępujemy do napisania planu pracy.

Plan pracy – jak w każdym wypracowaniu – powinien składać się ze wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Jak sama nazwa wskazuje, wstęp jest wprowadzeniem do naszego tekstu, w którym przedstawiamy bohatera. Rozwinięcie to zasadnicza część naszej pracy. Składa się nań opis cech zewnętrznych bohatera, jego usposobienia, charakteru oraz poglądy. Każdy z tych elementów należy dodatkowo rozwinąć. Ostatnią częścią charakterystyki postaci jest zakończenie. Jest to podsumowanie opisu naszego bohatera. W zakończeniu powinien również znaleźć się nasz stosunek do postaci.

Warto przygotować sobie kilka cytatów, które poźniej możemy użyć podczas charakteryzowania naszej postaci. Należy również pamiętać o tym, aby nie trzymać się sztywno określonego schematu, starać się uchwycić i podkreślić w szczególności te cechy, które świadczą o wyjątkowości opisywanej postaci.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.