Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Nauka i Edukacja > Studia dzienne czy zaoczne?

Dokąd po liceum

Wiele osób, które ukończyły liceum zadaje sobie pytanie: co dalej? Czy warto iść na studia? A może pokusić się jedynie o studium policealne? Czym różnią się te dwie formy kształcenia?

Przede wszystkim – studium trwa jedynie dwa lata i daje praktyczne przyuczenie do zawodu. Wbrew pozorom, ukończone studium w CV wcale nie odstrasza pracodawców a wręcz przeciwnie – w wielu wypadkach ma osoba po studium ma pierwszeństwo przed absolwentem studiów. Z drugiej strony – studia – trwające pięć lat i kończące się otrzymaniem tytułu magistra/inżyniera stawiają głównie na teoretyczne przygotowanie do zawodu. Jest to nieco ambitniejszy wybór niż studium jednak często mało skuteczny w poszukiwaniu pracy. Faktem jest, że na studium jest się o wiele łatwiej dostać; ponadto umożliwia ono nam przyuczenie do zawodu, w przeciwieństwie do uczelni wyższych.

Wybór jak widać nie jest wcale prosty. Studium jest bardzo dobrym wyborem dla absolwentów liceum, którzy nie mają żadnego przyuczenia do jakiegokolwiek zawodu. Ponadto trwa ono krócej i umożliwia szybszy start w dorosłe życie. Zawsze pozostaje jeszcze alternatywne rozwiązanie: iść na studia i jednocześnie podjąć studium zaoczne. Jednak niejednokrotnie ciężko pogodzić ze sobą obydwa rozwiązania.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.