Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Wiedza > Książki – skarbnica wiedzy

Dziecko ma prawo do błędów

Drogi rodzicu, jeśli twoje dziecko ma problemy w szkole. Źle się zachowuje i ma słabe oceny – pomóż mu. Nie krzycz, nie stosuj kar ani zakazów, bo takie metody wychowawcze do niczego nie prowadzą. Pamiętasz ostatnią wywiadówkę, kiedy nauczyciel przez piętnaście minut mówił o jedynkach twojego syna i wagarach. Najadłeś się wtedy wstydu, było ci przykro i smutno, a zarazem kipiałeś złością. A teraz wyobraź sobie, że może być zupełnie inaczej. Tak to możliwe. Spokojnie nie ty jeden byłeś w takiej sytuacji, co drugi rodzic na wywiadówce dowiaduje się złych rzeczy, wszak wiele dzieci boi się powiedzieć o kolejnej jedynce w dzienniczku czy uwadze od wychowawcy. Myślą, że zatajając fakty robią dobrze, a na wywiadówce i tak wszystko wychodzi na jaw. Dziecko ma prawo do błędów, jeśli ma problemy z matematyką wyślij go na korepetycje. I rozmawiaj z nim, bo zaufanie na linii rodzic – dziecko jest najważniejsze. Wiedząc, co wyprawia syn w szkole, wiesz, czego spodziewać się po wywiadówce. A to już duży plus, bo najgorsza jest niewiedza i efekt zaskoczenia przez nauczyciela.