Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Matura > Matura- jak się przygotować?

Edukacja dla każdego

To zupełnie normalne, że rodzice spodziewając się dziecka chcą by było ono zdrowe, jednak nie zawsze tak jest. W naszym kraju rodzi się sporo dzieci z wadą wrodzoną słuchu. Często jest to delikatna wada, mówimy o dzieciach słabo słyszących lub też całkowicie niesłyszących. Bez wątpienia w domu, gdzie nikt nie cierpi na tę dolegliwość jest to prawdziwy szok i wstrząs. Trzeba nauczyć się języka migowego, by porozumieć się ze swoim dzieckiem. Trzeba siły i woli walki, by stworzyć mu w miarę normalne warunki do zabawy i edukacji. Pamiętajmy, że ze wszystkim można się uporać, najważniejsze by się nie poddawać i nie pokazać dziecku, że jest inne – gorsze. Pamiętajmy, że dzieci niesłyszące mają prawo do edukacji i poznawania świata. Powinno się im stworzyć odpowiednie ku temu warunki posyłając malucha do specjalnej szkoły, klasy terapeutycznej lub zapewniając mu indywidualne lekcje. Ostateczny wybór zależy od rodziców, choć oczywiście dziecko w wieku dziesięciu – dwunastu lat może już powiedzieć, co woli, czy chce się uczyć w domu, czy woli kontakt z innymi dziećmi.