Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Edukacja osób niesłyszących > Dobra charakterystyka postaci? Nic prostszego

Edukacja sześciolatków

Z badań wynika, że sześciolatki, które zostały posłane do pierwszej klasy wcześniej od
swoich rówieśników, zyskują o wiele więcej. Kompetencje dzieci w szkole rosną w ciągu
roku szkolnego dużo szybciej niż w przedszkolu. W szczególności jeśli chodzi o takie podstawowe umiejętności jak czytanie, pisanie oraz przyswajanie podstaw matematyki.
W tych dziedzinach przyrost umiejętności jest nawet dwukrotnie wyższy, w
przeciwieństwie do sześciolatka który zostaje w zerówce. Badacze określają to zjawisko
często „eksplozją umiejętności”. Co ciekawe – rozwijanie tych umiejętności sześciolatkom idzie niejednokrotnie szybciej niż dzieciom siedmioletnim.
Wbrew temu co twierdzą przeciwnicy wcześniejszego pójścia sześciolatków do szkoły,
nie jest to zabieranie dzieciom dzieciństwa. Wcześniejsze pójście do szkoły odnosi bardzo pozytywne skutki, a standardowe pojmowanie w tym wypadku szkolnej klasy jest błędem. Dla wielu rodziców posłanie sześciolatka do szkoły to po pierwsze: pozbawienie go dzieciństwa, po drugie: wysłanie go do szkoły, gdzie będzie musiał uczyć się w sztywnych ławkach, a jego otoczenie nie zapewni mu takiej ciepłej atmosfery jak przedszkole. W rzeczywistości jednak Ci mali pierwszoklasiści trafiają do klas bardzo przyjaznych, gdzie jest czas na zabawę, a przy okazji na naukę. Sale pierwszej klasy są bardzo przyjazne dla dzieci.