Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Szkoła uczy > Szkoła, a życie

Egzamin zawodowy

Nauka w szkole zawodowej oraz w technikum charakteryzuje się tym, że na koniec edukacji istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego. Jak się jednak okazuje do egzaminu zawodowego przystępuje stosunkowo niewielka liczba absolwentów technikum. Co najdziwniejsze, egzaminy nie cieszą się zbyt dużą popularnością w szkołach zawodowych. Warto przypomnieć, że w szkołach zawodowych uczniowie nie mają szansy na przystąpienie do matury. Egzamin zawodowy jest więc ich jedyną szansą na zdobycie odpowiednich uprawnień potwierdzających zdobyte umiejętności. Swoją drogą nie tylko zbyt mało osób przystępuje do egzaminów zawodowych, ale jeszcze zbyt mały odsetek zdaje egzamin. Wynika to być może z bardziej rygorystycznych wymagań. By zdać część praktyczną trzeba zdobyć aż 75 % punktów, przy maturze wystarczy zaledwie 30 %. Tak niski odsetek liczby zdających może wynikać z nieprzystosowania programu nauczania w technikach. Program nauczania opiera się w głównej mierze na zagadnienia teoretycznych. Uczniowie nie są więc w stanie poradzić sobie z częścią praktyczną egzaminu zawodowego. Uczniowie często też wychodzą z założenia, że zdobyte uprawienia potwierdzone dyplomem nie przedstawiają zbyt dużego prestiżu.