Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Przygotowanie do matury > Korepetycje przed maturą

Jak napisać autocharakterystykę?

Już w szkole podstawowej na lekcjach polskiego dzieci uczą się pisać różnego rodzaju teksty: wypracowania, streszczenia, charakterystyki i autocharakterystykę. To właśnie autocharakterystyka stwarza uczniom najwięcej problemów, a wydawać by się mogło, że nie ma nic łatwiejszego, niż napisać kilka zdań o własnej osobie. Opisać swój wygląd i charakter, przecież to bułka z masłem. Nic bardziej mylnego, bowiem pozostać obiektywnym względem siebie do spory problem. Co napisać – Mam ładne włosy? Ale przecież inni mogą uznać, że są brzydkie. Mam poczucie humoru? A może jestem największym nudziarzem na świecie? Zadając sobie notorycznie tego rodzaju pytania nigdy nie napiszemy autocharakterystyki, najlepiej zapomnieć o wszystkich wokół. Ich zdaniu i opinii i skupić się na własnych przemyśleniach i wnioskach. Stańmy przed lustrem i wypiszmy swoje mocne i słabe strony wyglądu oraz charakteru. Otwarcie piszmy, co mamy ładnego, a co chcielibyśmy w sobie zmienić. Tym sposobem napiszemy zadanie domowe w zawrotnym tempie.