Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Szkolnictwo wyższe > Studia wyższe- zły wybór?

Jak napisać oryginalne wypracowanie

Przygotowanie do pisania powinno zacząć się od przemyślenia tematu wypracowania. Jeżeli się go nie rozumie – nie wolno zaczynać pisania, należy zastanowić się jeszcze raz. Następnym krokiem jest zebranie odpowiednich materiałów. Mogą to być słowniki, mogą być odpowiednie cytaty, które urozmaicą napisany tekst. Bardzo ważne jest napisanie planu pracy. Tego typu schemat tekstu, który zamierzamy napisać bardzo ułatwi nam pisanie. Dzięki niemu w trakcie pracy nie zgubimy wątku, co często się zdarza, gdy nie ma przygotowanego planu pracy. Dopiero teraz można przystąpić do właściwego pisania.

Warto postarać się aby nasze wypracowanie było oryginalne. Nie polegajmy na tekstach dostępnych w Internecie. Po pierwsze – bardzo często są niskiej jakości. Po drugie – pisanie rozwija wyobraźnię, co tracimy kopiując teksty z Internetu. Warto poświęcić nieco czasu na napisanie własnego wypracowania.

Podczas właściwego pisania należy pisać zgodnie z ustalonym wcześniej planem pracy. Co pewien czas warto przerwać sobie pisanie i przeczytać na głos to co do tej pory napisano. Dzięki temu można wyłapać ewentualne błędy w tekście. Zapisujmy własne przemyślenia, starajmy się, żeby wypracowanie było wyjątkowe. W miarę możliwości można przytoczyć przygotowane wcześniej cytaty. Podczas pisania należy zwracać uwagę czy nie obiegamy od właściwego tematu pracy. Należy pisać wyjątkowo i oryginalnie, ale nie wolno odbiegać od tematu pracy. Nawet wyjątkowo napisane wypracowanie, w którym autor posłużył się cytatami i pisze tzw. lekkim piórem – całkowicie traci na jakości jeśli odbiega treścią od tematu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.