Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Jak napisac wypracowanie > Dobre wypracowanie

Jak poprowadzić wywiadówkę

Współpraca z rodzicami jest dla każdego nauczyciela dużym wyzwaniem; w szczególności dla tego świeżo upieczonego. Denerwują się rodzice; nauczyciel również przeżywa stres i denerwuje się na rodziców. Zbudowanie odpowiedniej relacji pomiędzy nauczycielem a rodzicami wymaga bardzo wiele wysiłku ze strony nauczyciela, wglądu w siebie, zrozumienia oczekiwań inych ludzi. Nie jest to zadanie łatwe, ale podjęty w tym kierunku wysiłek może okazać się bardzo pomocny w zbudowaniu trwałej i pozytywnej relacji z rodzicami.

Aby spotkanie nauczyciela z rodzicami przyniosło pozytywny skutek warto

zastanowić się nad jego przebiegiem i zastosować kilka prostyh zasad. Przede wszystkim

podczas rozmowy z rodzicami, cz też z pojedynczym rodzicem należy zacząć rozmowęod

pochwalenia ucznia i przedstawienia jego sukcesów. Następnie warto opisać co dziecko

powinno zrobić, aby poprawić swoje osiągnięcia (np. nadrobić materiał, który straciło z

powodu choroby), opisać również co dzieje się w szkole, co przynosi Dore efekty (np.

mobilizuje się po pochwałach, krótkie przerwy dają mu dużo nowej energii do pracy, chętnie przyjmuje pomoc kolegów i koleżanek), ustalić wspólny plan działania wobec ucznia oraz zakończyć spotkanie jakimś pozytywnym stwierdzeniem, które można powtórzyć dziecku.

Przykładowo: „proszę powiedzieć synowi, że wierzę że spokojnie poprawi zaległości, gdyż jest bardzo zdolnym i ambitnym dzieckiem”.