Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Gimnazjum > Gimnazjum- udany eksperyment polskiego szkolnictwa?

Jak przeżyć wywiadówkę?

Okazuje się, że szkolną wywiadówkę na swój sposób przeżywa każdy. Zarówno nauczyciel, który musi wykazać się umiejętnościami dyplomatycznymi. Zarówno rodzic, który musi być opanowany i spokojny choćby nie wiadomo, czego się dowiedział i oczywiście uczeń, dla którego wywiadówka zazwyczaj jest jednoznaczna z szlabanem i reprymendą od rozzłoszczonej mamy. Nauczyciel powinien wiedzieć jak rozmawiać z rodzicami. Musi koniecznie wcześniej przygotować sobie informacje o każdym uczniu, tak by na samej wywiadówce nie szukać ocen w dzienniku czy uwag. Rodzic natomiast powinien spokojnie wysłuchać informacji na ten swojego dziecka. Nie może się unosić, krzyczeć czy wyzywać. Dobrze też, gdy z pokerową twarzą trzyma stronę swojego syna czy córki, mówiąc zawsze: tak wiedziałem o jedynce z biologii, tak syn był chory, dlatego go w szkole nie było, tak ja napisałem to usprawiedliwienie. A dziecko no cóż, powinno szczerze przyznać się rodzicom do swych ocen i uwag, zaoszczędzi im wstydu i efektu zaskoczenia.