Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Lektury szkolne > Kilka słów o charakterystyce postaci

Jak przeżyć wywiadówkę?

Okazuje się, że szkolną wywiadówkę na swój sposób przeżywa każdy. Zarówno nauczyciel, który musi wykazać się umiejętnościami dyplomatycznymi. Zarówno rodzic, który musi być opanowany i spokojny choćby nie wiadomo, czego się dowiedział i oczywiście uczeń, dla którego wywiadówka zazwyczaj jest jednoznaczna z szlabanem i reprymendą od rozzłoszczonej mamy. Nauczyciel powinien wiedzieć jak rozmawiać z rodzicami. Musi koniecznie wcześniej przygotować sobie informacje o każdym uczniu, tak by na samej wywiadówce nie szukać ocen w dzienniku czy uwag. Rodzic natomiast powinien spokojnie wysłuchać informacji na ten swojego dziecka. Nie może się unosić, krzyczeć czy wyzywać. Dobrze też, gdy z pokerową twarzą trzyma stronę swojego syna czy córki, mówiąc zawsze: tak wiedziałem o jedynce z biologii, tak syn był chory, dlatego go w szkole nie było, tak ja napisałem to usprawiedliwienie. A dziecko no cóż, powinno szczerze przyznać się rodzicom do swych ocen i uwag, zaoszczędzi im wstydu i efektu zaskoczenia.