Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Szkoła uczy > Edukacja w szkole

Jak wychować kilkulatka?

Wiek niemowlęcy to jeden z najwspanialszych okresów dla rodziców. Maluszek jest uroczy, niewinny i taki słodki, ale uwaga – czas ten szybko mija. A po nim pojawia się młody człowiek, który ledwo zaczyna chodzić, kiepsko składa zdania, ale doskonale rozumie siłę krzyku, potęgę płaczu i choć obce mu jest słowo terrorysta, zmienia się w niego perfekcyjnie. Tak drodzy rodzice, taki stan rzeczy pojawia się u niektórych dwulatków lub trzylatków. Maluch tym sposobem chce wyrazić swoje niezadowolenie, wymusić na nas pewne decyzje i zachowania. Nie uznaje kompromisów i nie lubi chodzić na ustępstwa, dlatego jest tak uparty i czasem wręcz nieznośny. Ale takie trudności podczas wychowania spotyka każdy rodzic, a powyższe zachowania przytrafiają się każdemu, są normalne. Najważniejsze to zachować spokój, być cierpliwym i opanowanym. Poczekać, aż furia kilkulatka minie, a po niej normalnym głosem powiedzieć: nie lubię jak krzyczysz. Pamiętajmy też, by nie ulegać krzykom i krokodylim łzom, bo jeśli raz ulegniesz, dziecko ma cię w garści.