Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Wywiadówki > Ułatwienie kontaktu z rodzicami

Kilka słów o charakterystyce postaci

Każdy jest w stanie napisać dobrą charakterystykę postaci. Tekst, z którym uczniowie stykają się co najmniej kilka razy w ciągu roku szkolnego, wbrew pozorom nie jest trudny do napisania. Wystarczy odrobina wysiłku i… znajomość postaci, którą chcemy opisać. Przystępując do pisania należy stworzyć dobry plan naszej pracy. Musi być w nim zawarte wszystko o czym chcemy napisać – jest to szkielet naszego tekstu. Dobrze skonstruowany plan pracy bardzo ułatwia nam pisanie – dzięki niemu nie gubimy głównego wątku
naszej pracy.

Każdy tekst, również charakterystyka postaci, powinien dzielić się na kilka części. Tak więc w planie pracy musimy uwzględnić: wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Każda z nich powinna być przemyślana i odpowiednio napisana. We wstępie powinno znaleźć się wprowadzenie postaci i jej zaprezentowanie. Dalej piszemy krótko, kim jest dana postać (np. ktoś poznany podczas ostatnich wakacji, nowy nauczyciel w szkole, bohater książki itp.). Rozwinięcie powinno zawierać elementy, które będą podkreślały indywidualność charakteryzowanego przez nas bohatera. Zaliczymy do nich m.in. portret bohatera (cechy zewnętrzne), usposobienie, cechy umysłu oraz charakter. Charakterystyka postaci powinna zakończyć się trafnym podsumowaniem opisywanego bohatera.