Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Matura > Znajdź przyjemność w nauce

Matura ustna

Dla wielu nieśmiałych maturzystów o prawdziwe palpitacje serca przyprawia myśl o konieczności zdawania matury ustnej. Egzaminy z języka polskiego oraz z języka obcego rozbite są na dwie części- ustną oraz pisemną. Niezależnie od tego jak bardzo obawiamy się tego egzaminu jest on obowiązkowy. Trzeba więc zacisnąć zęby i przygotować się do prezentacji. Matura ustna z języka polskiego trwa mniej więcej 25 minut. Przez pierwszą część prezentacji uczeń musi opowiadać o przygotowanym temacie prezentacji. Przez pozostałą część egzaminu komisja zadaje pytania. Komisja składa się z nauczycieli, którzy uczniowi są dobrze znani. Możemy być więc pewni, że komisja na pewno dobrze życzy zdającemu. Trochę dystansu do własnej osoby na pewno nie zaszkodzi. Im więcej uczeń będzie myślał o zbliżającym się egzaminie tym większy stres go ogarnie. Dlatego dzień przed maturami dobrze jest odpocząć. Wybrać się na długi spacer,spotkać się z przyjaciółmi. Na pewno nie warto powtarzać materiału dzień przed egzaminem. To tylko dodatkowy stres. Najważniejsze jest to by umieć nad sobą zapanować. Komisja egzaminacyjna widząc kolejną osobę, która jest zdenerwowana z całą pewnością będzie bardziej zirytowana niż wyrozumiała.