Osoby niesłyszące w szkole

W Polsce od lat jest problem z kształceniem osób głuchych. Znacznie lepiej jest z dziećmu, u których wada sluchu jest umiarkowana.
Większość dzieci z uszkodzonym słuchem w stopniu lekkim bądź umiarkowanym ksztalci się w szkołach masowych, w klasach ogólnodostępnych i integracyjnych. Nie przeszkadza to w ukonczeniu szkoły i dalszej edukacji. Osoby z tą wadą słuchu mogą iść na studia i samodzielnie je ukończyć.
Dzieci z uszkodzonym słuchem głębokim i znacznym kształcą się w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Większość osób kończy edukację na poziomie szkoły zawodowej. Ci, którzy chcą iść na studia napotykają na swojej drodze wiele problemów. Już w szkole średniej potrzebują wynającia prywatnego tłumacza dla osób niesłyszących, niestety nie każdy zna język migowy, a jest on jedynym środkiem komunikacji z taką osobą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja osób niesłyszących. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.