Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Matura > Jak przygotować się do egzaminu

Piszemy charakterystykę

Kilkanaście lat temu na lekcjach języka polskiego nauczyciel, co rusz zadawał uczniom wypracowania domowe. Młodzież miała w ten sposób wykazać się talentem pisarskim, wykazać się znajomością lektur, wzbogacić słownictwo i poznać najważniejsze zasady pisania streszczeń, opisów przyrody i charakterystyki. Właśnie ten ostatni punkt sprawiał i sprawia najwięcej problemów. Okazuje się, że uczniowie mają nie lada kłopot z napisaniem charakterystyki. Nie potrafią opisać bohatera literackiego w ciekawy sposób, zazwyczaj skupiając się głównie na wymianie najważniejszych jego cech wyglądu i osobowości. A przecież charakterystyka powinna działać na wyobraźnię, zachęcać do czytania i dawać do myślenia. Najważniejsze to umiejętnie wplatać w zadania daną cechę, popierając ją konkretnymi sytuacjami. Na przykład: bohater powieści był odważny, by stanął w obronie słabszego. Trzymając się tego schematu każdy uczeń jest w stanie napisać poprawną i interesują charakterystykę, która spodoba się nauczycielowi.