Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Problemy młodzieży > Życie młodego człowieka

Po gimnazjum – zawodówka

Jeszcze kilka lat temu wybór szkoły po gimnazjum był dość oczywisty. Niemal połowa wszystkich absolwentów szkół gimnazjalnych decydowała się na naukę w szkołach średnich. Według danych z 2014 roku odsetek ten uległ zmniejszeniu. Na naukę w szkole średniej decydowało się 45 % uczniów. 37 % absolwentów gimnazjum wybierało naukę w technikach. Wzrosła również liczba tych, którzy wybierali kształcenie w szkole zawodowej. W 2014 roku na naukę w szkole zawodowej zdecydowało się nawet 17 % absolwentów. Przyszli absolwenci wszystkich wymienionych szkół są coraz bardziej świadomi wymagającego rynku pracy. Na najbliższe lata wzrośnie budżet przeznaczony na szkolnictwo zawodowe. Przez całe lata 90-te oraz pierwszą dekadę XX wieku szkolnictwo zawodowe w naszym kraju znajdowało się w głębokiej zapaści. Dzięki większym dotacjom z budżetu państwa oferta szkół zawodowych będzie prezentować się coraz lepiej. Dotacje mają być przeznaczone przede wszystkim na praktyki. Ministerstwo planuje dotować tych przedsiębiorców, którzy zdecydują przyjąć na przyuczenie uczniów. System ten doskonale sprawdzał się za PRL-u. Część zajęć teoretycznych odbywała się w szkole zawodowej, a zajęcia praktyczne bezpośrednio u pracodawcy.