Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Edukacja osób niesłyszących > Edukacja dla każdego

Polskie szkoły a rynek pracy

Ogromna popularność studiów wyższych sprawiła, że na rynku zaczęło brakować wykwalifikowanych robotników. Dochodzi do sytuacji o jakiej w latach 90-tych trudno było nawet sobie pomyśleć. Osoby z wykształceniem zawodowym a nawet podstawowym zarabiają więcej niż osoby po studiach. Przez niemal całe lata 90-te szkoły zawodowe były postrzegane jako szkoły drugiego sortu. Trafiały tam osoby mające nie tylko problem z samą nauką ale nawet będące na bakier z prawem. Większym powodzeniem i szacunkiem cieszyły się technika. Osoby decydujące się na technikum mogły zdobyć umiejętności w konkretnym wybranym przez siebie zawodzie. Otworem stały przed nich również studia wyższe. Nauka w technikum kończyła się bowiem maturą. Do techników zaczęli jednak trafiać uczniowie, którzy wcześniej znaleźliby się w szkole zawodowej. W efekcie wiele szkól technicznych zaczęło obniżać swój poziom. Należy jeszcze dodać, że uczniowie do wyboru mają również szkoły profilowane. Licea profilowane wyróżnia jednak bardzo niska zdawalność matur. W efekcie powstał klin. Polskie szkolnictwo jest w zupełności niedostosowane do rynku pracy. W efekcie osoby nawet po studiach decydują się dokształcać w szkołach policealnych.