Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > 6latki w szkole > Z przedszkola do szkoły

Rekrutacja do gimnazjum

Gimnazjum jest szkołą obowiązkową. Gimnazja w pierwszej kolejności do szkoły przyjmują dzieci z rejonu. Gdy w placówce znajdują się jeszcze wolne miejsca szkoła może przeprowadzić dodatkową rekrutację i przyjąć dzieci spoza rejonu. Do wyboru są jeszcze szkoły prywatne. Jak wiadomo te gimnazja, które plasują się wysoko we wszelkiego rodzaju rankingach na brak chętnych nie mogą narzekać. Nie ma jednych wyraźnych zasad rekrutacji do gimnazjum w całym kraju. Niektóre szkoły przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, inne przeprowadzają egzaminy wstępne a jeszcze inne dokonują selekcji na podstawie dostarczonych im świadectw. Co sprytniejsi rodzice jeśli mają taką szansę meldują dziecko w rejonie, w którym znajdują się dobre gimnazja. Wtedy mają pewność, że ich dziecko dostanie się do gimnazjum o dobrym poziomie. Większość rodziców wybierając gimnazjum dla swej pociechy patrzy przede wszystkim na dostępne rankingi. Wielu rodziców sugeruje się również opiniami krążącymi na temat danej placówki. Większość pragnie jednak tego by ich dziecko w wybranej placówce edukacyjnej było naprawdę bezpieczne. Rodzic może również zasugerować się średnimi wynikami testów gimnazjalnych.