Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Lektury szkolne > Jak opisać bohatera książki

Spowiedź przed wywiadówką

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Przysłowie stare jak świat jest mądrością życiową, o której powinni pamiętać uczniowie przed każdą wywiadówką. Chyba każdy młody człowiek przeżył ogromny stres, zgrzytanie zębów i obgryzanie paznokci, gdy mama wracała z wywiadówki. A ta czasami bardzo zła, zawiedziona, zawstydzona czy rozczarowana albo krzyczała albo w ogóle się nie odzywała. A przecież takich sytuacji można uniknąć. Jak? Choćby mówiąc prawdę, bolesną i trudną, ale prawdę. Dla rodziców nie ma nic gorszego niż krytyka ich dziecka, przed innymi rodzicami. Słuchać ile to syn ma jedynek, ile razy nie pojawił się w szkole to naprawdę nic przyjemnego. To jakby ktoś wymierzył mamie czy tacie niewidzialny cios w policzek. Wstyd i upokorzenie tylko potęgują złość. A wystarczy odrobina odwagi, by wyspowiadać się rodzicom przed wywiadówką. Powiedzieć prawdę, obiecać poprawę i przyłożyć się do nauki, to najlepszy sposób, by uniknąć matczynej złości. Przy okazji można posprzątać dom, albo przygotować kolację.