Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Gimnazjum > Plusy i minusy prywatnego gimnazjum

Sześciolatek w pierwszej klasie

Wbrew przekonaniu wielu rodziców posłanie sześciolatka do szkoły wcale nie oznacza zaierania mu dzieciństwa. Dzieci w pierwszej klasie uczą się poprzez zabawę. To nie są sztywne lekcje jakie pamiętamy z naszego dzieciństwa. Dzieci mają do dyspozycji kąciki do zabawy i odpowiednie meble. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pierwszoklasiści mają stworzone przyjazne warunki podonie jak w przedszkolu, z tą różnicą, że poziom nauczania jest a wyższym poziomie. Postawienie sześciolatkom nieco wyższej poprzeczki niż w przedszkolu może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, w szczególności dla dzieci słabszych. Szybciej niż w przedszkolu przyswoją one nowy materiał, i dostosują się do reszty grupy.

Ponadto dzieci te mają lepszy dostęp do wszystkich materiałów niż dzieci w przedszkolu; zyskują darmowa naukę języka obcego i zajęcia pozalekcyjne: sportowe (boiska i place zabaw) i informatyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez MEN aż 89% rodziców, którzy posłali swoje dzieci do szkół rok wcześniej, jest zadowolonych ze swojego wyboru. Szacuje się, że od 2009 roku taką decyzję podjęło już około 500 000 rodziców. I słusznie bo jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla sześciolatka; obok korzyści dydaktycznych, daje ono również korzyści społeczne: sześciolatek szybciej przystosowuje się do nowego środowiska i zawiera znajomości ze swoimi rówieśnikami oraz dziećmi starszymi o rok.