Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Matura > Znajdź przyjemność w nauce

Sześciolatki do szkół

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły?

Czy warto? Z najnowszych badań wynika, że tak. Dzieci które wcześniej zaczęły naukę w szkole od swoich rówieśników szybciej dorastają. Jak wskazują badania o wiele szybciej opanowują nowy materiał a przede wszystkim szybciej przystosowują się do nowego, szkolnego środowiska. Jednak badania te nie w pełni są wiarygodne; po pierwsze należy zwrócić uwagę, że bardzo niewielu rodziców posłało swoje dzieci do szkół. W dodatku są to dzieci najzdolniejsze oraz dojrzałe emocjonalnie. Dzieciom tym niestraszna wobec tego ani nowa szkoła, ani łączona klasa ze starszymi o rok i bardziej zaawansowanymi kolegami w wieku siedmiu lat.

Po drugie: z programu nauczania dzieci sześcioletnich w przedszkolu wykreślono naukę czytania i pisania, tak więc zmienił się nieco również program nauczania pierwszych klas szkoły podstawowej. Jednocześnie jednak z badań prowadzonych MEN wynika, że dla wielu sześciolatków wcześniejsze pójście do szkoły może okazać się wręcz zbawienne. Szczególnie dla tych dzieci, które mają słabsze wyniki w nauce. Szkoła bowiem podciąga je do góry i nie pozwala na opuszczanie się w dół. Dzięki temu te dzieci szybciej niż ich koledzy, którzy zostali w przedszkolu przyswoją nowy materiał. A więc sześciolatki – do szkół!