Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Edukacja osób niesłyszących > Problem z edukacją dzieci niesłyszących

Szkoła, a życie

Idąc do szkoły czy posyłając do niej swoje dziecko chcemy, aby się czegoś nauczylo. Wiadomo na początku dzieci uczą się pisania, czytania, śpiewają i bawią się. W dalszych klasach zaczynają poznawać nowe przedmioty szkolne, wchodzą z wiedzą w nową dziedzinę taką jak biologia, chemia, fizyka czy informatyka.

Zastanówmy się czy są one nam wszystkim potrzebne. Każdy ma inne zainteresowania, inny punkt widzenia czegoś. Jeden lepiej się czuje w przedmiotach humanistycznych, a drugi zaś w ścisłych.

To dopiero w liceum wybieramy klasy profilowane, ponieważ dopiero wtedy podejmujemy decyzję, na jaki kierunek studiów chcemy iść. Większość absolwentów szkół ponadgimnazjalnych nie będzie wracać do wiedzy z czasów gimnazjum czy szkoły średniej. W życiu codziennym nie potrzebne nam jest liczyć ciągów arytmetycznych, nie będziemy korzystać z twierdzenia Pitagorasa, nie stosujemy prawa Pascala, a nawet nie rozwiązujemy równań chemicznych.

Tak na prawdę szkoła wpaja w nas dużo wiedzy, która nigdy sie nam nie przyda.