Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Młodzież i dzieci > Fenomen sagi „Zmierzch” S. Meyer

Szkoła średnia… i co dalej

Koniec szkoły średniej stawia młodego człowieka przed dużym dylematem: co dalej? Istnieją dwie możliwości: wybrać się na kilkuletnie studia, zwieńczone tytułem licencjata lub magistra, ewentualnie inżyniera, czy postawić raczej na studium policealne? Powszechnie utarła się opinia, że normalnym etapem na drodze naszej edukacji jest podjęcie nauki na uczelni wyższej. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie. Magistrów przybywa, a tytuł naukowy coraz mniej znaczy na rynku pracy. Tak więc studia – które przygotowują nas teoretycznie i częściowo praktycznie do wykonywania zawodu – w coraz mniejszym stopniu zapewniają nam pracę.

Inaczej jest ze studium policealnym. Jest to szkoła o wiele krótsza bo zaledwie dwuletnia. Ponadto wobec uczelni wyższych ma ona wiele zalet: o wiele łatwiej jest się do niej dostać, jest ona ponadto nastawiona na kształcenie przede wszystkim zawodowe: w przeciwieństwie do studiów – daje zawód. Powszechny jest pogląd, że studium policealne charakteryzuje się jedynie niską jakością nauczania. Nie jest to jednak prawda. Niejednokrotnie poziom nauczania jest bardzo wysoki, a główna różnica pomiędzy studiami a studium policalnym tkwi w istocie nauczania: uczelnia kształci teoretycznie, zaś studium – praktycznie. Warto więc wybrać to drugie.