Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Trudności w wychowaniu > Rodzicielstwo nigdy się nie kończy

Szkoły dla dzieci niesłyszących

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci słabo lub całkowicie niesłyszących. Co prawda medycyna w tym kierunku zrobiła ogromny krok naprzód, ale nie wszystkie przypadki można wyleczyć, dlatego należy zastanowić się jak powinna wyglądać edukacja takich dzieci od przedszkola po studia wyższe. Najważniejsze to nie odsuwać dzieci niesłyszących od innych ludzi, nie izolować ich i nie dać do zrozumienia, że są inne niż pozostali. Warto im wpajać, że niesłyszące osoby mają wyostrzone inne zmysły, na przykład zmysł smaku czy wzroku. A co z edukacją, czy dzieci niesłyszące powinny uczyć się w placówkach z innymi dziećmi? A może powinny korzystać z indywidualnych lekcji z profesjonalnym wykładowcą? Na całe szczęście system kształcenia zadbał o dzieci z wadą słuchu, tworząc w całym kraju specjalne placówki, w których dziecko ma zagwarantowany dostęp do edukacji, liczne zajęcia, opiekę i bezpieczeństwo. Oczywiście wybór konkretnego miejsca zależy tylko i wyłącznie od rodziców lub opiekunów niesłyszącego dziecka.