Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Jak napisac wypracowanie > Zadanie domowe – napisać wypracowanie

Trudności wychowawcze a rodzina

Trudności wychowawcze to problem wielu dzieci a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Pierwsze objawy nadchodzących trudności w wychowaniu ukazują się już w pierwszych latach edukacji szkolnej. Początkowo są one postrzegane jako zjawisko normalne, gdyż w każdej grupie dzieci występują pewne – mniejsze lub większe trudności w wychowaniu. Jednak z czasem pewne zachowania nasilają się a to co wydawało się dotychczas normalne wyraźnie staje się problemem. Niejednokrotnie (chociaż nie zawsze) trudności w wychowaniu wiążą się z problemami rodzinnymi. Najczęściej dzieci, które sprawiają kłopoty pochodzą z rodzin wielodzietnych lub biednych. Bardzo często w rodzinie dzieci takie mają alkoholika (najczęściej tatę lub mamę), co znacząco wpływa na rozwój ich osobowości. Zdarza się jednak, że owe trudności występują również u dzieci z tzw. rodzin normalnych. Wówczas do wystąpienia tych trudności przyczyniło się środowisko, które je otacza, w którym dziecko się rozwija.

Trudności wychowawcze są widoczne nie tylko w szkole. Dzieci takie sprawiają ogromne kłopoty nauczycielom oraz pedagogom, a także swoim rówieśnikom. Jednak również ich dom rodzinny – w szczególności, gdy dziecko wychowuje się w normalnej, zdrowej pod względem społecznym rodzinie – niejednokrotnie odczuwa na własnej skórze trudne zachowanie dziecka.