Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Problemy młodzieży > Będę palić- będę akceptowany

Trudności z nauką czytania i pisania

Sami z pewnością ze swoich szkolnych lat pamiętamy kolegów jak również koleżanki, które miały spore trudności z nauką czytania i pisania. Zresztą może sami byliśmy takimi dziećmi. W takiej sytuacji, gdy brakuje pomocy wykwalifikowanego pedagoga, dziecko czuje się odtrącone przez resztę kolegów. Taka sytuacja potrafi również stygmatyzować dziecko jako mniej zdolne na całą resztę życia. Szkoła powinna wyjść na przeciw potrzebom takich dzieci i specjalnie dla nich organizować zajęcia dodatkowe. To jedyna szansa dla dzieci by móc nadrobić zaległości i nie pozostawać w tyle za resztą kolegów. Trudności z nauką pisania i czytania określa się zresztą mianem dysleksji. Dzieci dotknięte tą przypadłością potrzebują nawet dwa razy więcej czasu na to by przyswoić te rzeczy, które ich rówieśnicy opanowują bez większego problemu. Nauczyciel powinien wykazać się sporą dozą wyrozumiałości. Tylko w ten sposób dziecko będzie miało szanse na to by nadrobić zaległości wobec rówieśników. Najgorsze co można zrobić w takiej sytuacji to pozostawić dziecko w kolejnej klasie. Dziecko zniechęca się do uczestnictwa w zajęciach szkolnych. W późniejszym życiu dziecko będzie miało problem z organicznym słownictwem, z nauką języków obcych.