Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Wiedza > Encyklopedia – pierwsze źródło informacji

Uzależnienia – problem młodzieży XXI wieku

Dzisiejsza młodzież w większym stopniu niż poprzednie pokolenia jest narażona na różnego rodzaju używki. Stają się one coraz większym problemem wśród młodych ludzi. Dodatkowo ich ilość powiększa się. Obok znanych niemal od zawsze alkoholu czy tytoniu, w coraz większym stopniu młodzież sięga po narkotyki. Poważnym problemem jest powszechna dostępność narkotyków, które bardzo szybko uzależniają młodych ludzi. Często „pierwszy raz” kończy się nałogiem, z którego młody człowiek już nie potrafi wyjść. Jest to coraz większy problem wśród młodzieży.

Jednak lista uzależnień jest długa. W dobie komputeryzacji coraz bardziej powszechne staje się również uzależnienie od Internetu czy gier komputerowych. Jest ono równie niebezpieczne jak wszystkie pozostałe używki. Młody człowiek zaniedbuje wówczas szkołę, traci kontakt ze swoimi rówieśnikami, staje się coraz bardziej odizolowany od świata swoich rówieśników.

Dlaczego młodzież – żyjąca przecież w świecie dobrobytu – sięga po używki, a w rezultacie – popada w nałogi? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest brak akceptacji wśród rówieśników oraz presja otoczenia. Powoduje on, że nastolatek, który chce dostać się do grupy rówieśników stara się zdobyć ich uznanie sięgając po różnego rodzaju używki, w szczególności te, których używają jego rówieśnicy. Inną przyczyną jest również zaniedbanie ze strony rodziny. Bardzo często młody człowiek ma zapewnione wszystko czego zapragnie; brakuje mu jednak ciepła rodzinnego, którego zapracowani rodzice nie są w stanie mu zapewnić.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.