Jesteś tutaj: sp6trzebinia.edu.pl > Szkoła uczy > Szkolne wartości

Z przedszkola do szkoły

Czy wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły – w wieku sześciu lat – jest dobrym rozwiązaniem? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie i niestety odpowiada sobie negatywnie. W przekonaniu rodziców wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły jest dla niego „karą”, zabraniem dzieciństwa i działaniem MEN na niekorzyść dzieci. Czy tak jest naprawdę?

Wydaje się, że nie. Z różnorodnych badań, które przeprowadziło m.in.  MEN, wynika, że sześciolatek wcześniej posłany do szkoły szybciej przyswaja nową wiedzę. O wiele szybciej niż jego rówieśnicy którzy pozostali w przedszkolu dorasta i dojrzewa emocjonalnie. Szybciej zapoznaje się z nowym środowiskiem i poznaje szkołę. Ważne są również aspekty dydaktyczne: słabsze dzieci w szkole mają podciągniętą poprzeczkę powoduje to, iż przyswajają wiedzę szybciej niż swoi koledzy, którzy pozostali w przedszkolach.

Przeciwnicy posyłania sześciolatków do szkół twierdzą, że szkoła nie zapewnia ich dzieciom ciepła, jakie daje im przedszkole. Niestety są w błędzie. Pierwsza klasa szkoły podstawowej jest przystosowana do potrzeb dziecka w wieku sześciu lat. Znajduje się tam kącik zabaw, a cała sala jest umeblowana i udekorowana podobnie jak w przedszkolu – przyjaźnie dziecku. Nie ma tam typowych dla starszych klas ławek, zajęcia nie są prowadzone sztywno jak na zwykłej lekcji w starszych klasach. Dzieci są traktowane z ciepłem tak jak w przedszkolu oraz z potrzebnym im zrozumieniem. Warto posłać sześciolatka do szkoły. Przyniesie to wiele korzyści dziecku. I wcale nie zabieramy mu w ten sposób dzieciństwa.